
Całkowity dochód z imprezy zasili fundusz stypendialny dla studentów PWr z niepełnosprawnościami. Tradycyjnie w ostatnią sobotę karnawału, w auli gmachu głównego, pojawi się ponad 160 osób. Wśród nich przedstawiciele świata nauki, biznesu i polityki.
Najważniejszą częścią wydarzenia będą balowe aukcje. Wśród 30 przedmiotów goście będą mogli wylicytować m.in. klasyczny zegar z uznanej fabryki zegarmistrzowskiej Gustava Beckera (dar prof. Arkadiusza Wójsa, rektora PWr), zestaw kryształowych kieliszków do szampana wykonanych w Hucie Szkła Julia (Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego), zestaw naczyń z Manufaktury w Bolesławcu (dar Jarosława Obremskiego, Wojewody Dolnośląskiego), lampę witrażową wrocławskiej Pracowni Lamp i Witraży Tiffany Ursta (dar prof. Cezarego Madryasa, byłego rektora PWr), a także podwodną kolację dla 4 osób na terenie wrocławskiego ZOO.
Na aukcje trafiły prace uznanych artystów: plakat Grupy Wrocławiaki (tworzą ją cztery absolwentki PWr: Natalia Torbiarczyk, Kuba Chrząstek, Weronika Dardzińska, Weronika Kozak), obraz Andrzeja Jarodzkiego (twórcy m.in. instalacji „Pociąg do nieba”, znajdującej się na pl. Strzegomskim we Wrocławiu), rzeźba z elementami szkła Magdaleny Kucharskiej (ASP we Wrocławiu), obraz autorstwa prof. Karoliny Jaklewicz (Wydział Architektury PWr), rzeźba Katarzyny Nowak, obraz prof. Wojciecha Pukocza czy też szkice z kaplicy św. Franciszka z Asyżu we wrocławskiej katedrze im. Jana Chrzciciela autorstwa prof. Eugeniusza Gepperta.
Tradycyjnie nie zabraknie także prac studentek i studentów Politechniki Wrocławskiej.
By pomóc wyjątkowym ludziom
Wszystkie środki zebrane w czasie aukcji zostaną przekazane, w formie stypendiów, najzdolniejszym studentom i studentkom PWr z niepełnosprawnościami. Od 2006 roku na ten cel nasza uczelnia zdobyła prawie dwa miliony złotych. Pieniądze te przeznaczyliśmy na ufundowanie ponad 900 stypendiów.
Pulę stypendialną wspierają także darowizny od firm. W tym roku naszymi darczyńcami są:
• PCC Rokita S.A.,
• Fundacja Empiria i Wiedza,
• Grupa Impel,
• Bergman Engineering sp. z o.o.,
• PIT-RADWAR S.A., PGZ,
• Elektrotim S.A.
• Nalco Polska sp. z o.o.
Dzięki ich wsparciu już przed balem na fundusz wpłynęło ponad 170 tys. zł!
Środki na stypendia pozyskujemy także dzięki akcji „Nocne Listowanie”. W listopadzie 2022 r. jej uczestnicy napisali ponad 600 listów, spotykając się osobiście w budynku H-14 lub online. Wysłali je do firm i przedsiębiorstw z prośbą o wsparcie politechnicznego funduszu stypendialnego. W efekcie udało się pozyskać niemal 25 tys. zł.
***
Obecnie na PWr kształci się 320 studentek i studentów oraz 17 doktorantek i doktorantów z niepełnosprawnościami (13 w Szkole Doktorskiej, 4 na studiach doktoranckich). Na naszej uczelni mogą oni korzystać z wielu form wsparcia m.in. asystenta edukacyjnego, wypożyczalni sprzętu ułatwiającego naukę, zastępczych zajęć sportowych czy dodatkowych zajęć z języków obcych.